Svenska hörselförbundet testade tillgänglighet på teater

I höstas hörde Svenska hörselförbundet av sig till Lilla Teatern i Helsingfors, med en förfrågan om de ville stötta förbundets kongresslotteri. Till svar fick vi inte bara lotteribiljetter utan även en inbjudan att hjälpa teatern att utveckla sina tillgänglighetsanpassningar för hörselskadade. Det ville vi såklart!

Under januari besökte en första grupp av medlemmar från Helsingforsregionens hörselförening Lilla Teatern, för att se föreställningen ”Kris och katastrof i Mumindalen”. Efter föreställningen hade deltagarna möjlighet att lämna feedback till teatern om sin upplevelse.

Svenska hörselförbundet har diskuterat vidare med Lilla Teatern, som är intresserade av fortsatt kontakt med förbundet för att utveckla sin verksamhet. På Lilla Teatern finns såväl t-slinga som textning. Dessa är nu under utveckling för att på bästa sätt möjliggöra och förbättra hörselskadades teaterupplevelse.