Pressmeddelande | Vad?! Missuppfattning kan förstöra hörseln: hörlurar är inte hörselskydd

Arbetarskyddsförvaltningen informerar:

På många bullriga arbetsplatser används brusreducerande hörlurar avsedda för att lyssna på musik som hörselskydd trots att de inte skyddar mot buller.

”Vid arbetsplatsinspektioner har vi upprepade gånger stött på en situation där arbetstagare i en bullrig arbetsmiljö använder egna hörlurar eller in-ear-hörlurar avsedda för att lyssna på musik som hörselskydd. Även om sådana hörlurar kan ha en brusreducerande funktion, är de inte sådan personlig skyddsutrustning som lagstiftningen förutsätter”, berättar inspektör Rami Laine.

Syftet med hörselskydd är att skydda hörseln mot skadligt buller och förhindra hörselskador. I Finland är bullerskador fortfarande den vanligaste yrkessjukdomen. Hörselskydd ska alltid användas i arbetet när bullerexponeringen överstiger 85 decibel dB(A). En arbetstagare har dock rätt att få tillgång till hörselskydd när bullerexponeringen överstiger 80 dB (A).

Bullerexponering måste begränsas

Enligt arbetarskyddslagen ska en arbetstagares exponering för buller begränsas så att den är så liten att den inte medför olägenheter eller risker för arbetstagarens säkerhet eller hälsa. Arbetsgivaren ska identifiera de faktorer som orsakar buller och utreda arbetstagarnas eventuella exponering för buller. Arbetsgivaren ska utifrån bedömningen avlägsna risker och olägenheter som bullret medför eller minska dem så mycket som möjligt.

Skydden väljs beroende på bullrets ljudnivå och frekvens så att arbetstagaren är skyddad mot bullret men vid behov hör till exempel larm- och varningssignaler. Om det behövs kommunikation i arbetet ska man välja skydd som möjliggör det. ”När behovet av skyddsutrustning har identifierats och fastställts i riskbedömningen ska arbetstagarna använda de skydd som arbetsgivaren erbjuder”, konstaterar Rami Laine.

Om ljudmiljön på arbetsplatsen inte förutsätter hörselskydd och arbetet till exempel gör det möjligt att lyssna på musik, kan arbetsgivaren tillåta användning av egna hörlurar

i arbetet. Då ska arbetsgivaren i riskbedömningen fundera på eventuella ytterligare risker som användningen av hörlurar medför.

”Arbetsgivaren kan utifrån riskbedömningen förbjuda eller begränsa användningen av hörlurar till exempel på grund av att det stör koncentrationen, att arbetstagarna inte hör varningssignaler eller inte märker trucktrafik, tunga lyft eller ljudsignaler för onormal användning av maskiner och anordningar. På arbetsplatsen är det alltså bra att diskutera och fundera på gemensamma spelregler även i den här frågan”, säger inspektör Rami Laine.

Kontakter

Inspektör Rami Laine, fornamn.efternamn@rfv.fi
Ansvarsområdet för arbetarskydd, Regionförvaltningsverket i Sydvästra Finland